Salvador Dalí kiállítás Budapesten– a szürrealista mester másik arca
Salvador Dalí, katalán szürrealista festő, a 20. század modern művészetének egyik leghíresebb alakja. Univerzuma próbára teszi a valóságérzékelést és kitolja a racionális gondolkodás határait. A művész elsősorban festményei miatt lett ismert, de a most Budapesten lévő vándorkiállításon Dalí művészetének egy másik oldalát fedezhetjük fel.
A Komplexben látható gyűjtemény a Magyarországon valaha bemutatott legszélesebb körű felhozatala Dalí alkotásainak, összesen 204 műtárgy látható a tárlaton. A vándorkiállítás a párizsi Dalí Universe része, amely Beniamino Levi olasz zsidó galériatulajdonos magángyűjteménye.
A most 95 éves Levit az 1960-as években mutatták be Dalínak, munkakapcsolatuk az évtizedek során közeli barátsággá alakult. Levi elkezdte gyűjteni a műveit, és arra ösztönözte a művészt, hogy szobrászattal fejezze ki magát.
A galériatulajdonos Dalí-gyűjteményében hatalmas műemlék méretű bronzszobrok és kisebb darabok is találhatók. A tárlat bemutatja a művész üvegpasztából készült szobrait és szürrealista bútorait. A kollázsok és grafikai alkotások mellett teret kaptak az aranytárgyak és ékköves szobrok is.
A bronz- és aranyszobrok az úgynevezett viaszveszejtéses technológiával készültek, mely lehetővé teszi, hogy a művész által készített eredeti modell után az öntőformából több szobor is kikerüljön, természetesen limitált számban, számozott példányokkal.
A Budapesten bemutatott bronzszobrok közül kiemelkedő a nőiesség új dimenzióit bemutató „Space Venus”, míg a „Dance of Time III” a mester híres olvadó óráit idézi. A „Csiga és az angyal” és a „Szürrealista angyal” pedig feltárják Dalí kapcsolatát az egyházzal és a spiritualitással.
Személyes kedvencünk lett Dalí Űrvénusza, ami egy klasszikus női törzset ábrázol, amely ketté van osztva, középen egy tojással. A művész a női szépség előtt tiszteleg ezzel a szoborral, sajátos - csak rá jellemző - szürreális stílusában. A nyakba borított óra két féle jelentéstartalommal bír – az egyik, hogy a külső szépség átmeneti, a másik pedig, hogy a művészet szépsége időtlen és örök – Rácz Beatrix (@beatrixrácz)
Christopher Talbot, a kiállítás kurátora szerint a kiállítás „teljesen más szintre” emeli a művészeti világot, és egyedülálló élményt kínál, amely független a hagyományos múzeumi formátumtól.
Dalí módszerei megkérdőjelezik a néző racionalitás-fogalmát, feszegetik képzeletének határait. Az olvadó órák, a mankók, fiókok, a nőiesség és az általa használt szimbolika mind Dalí ikonikus stílusának részét képezik.
A kiállítás utolsó állomásán pedig a látogatók egy egyedülálló VR élmény során valóban beléphetnek Dalí képzeletének labirintusába, és egy szürreális világba nyerhetünk betekintést.
Az egyedülálló kiállítást Benzi Brofman (@benzi_brofman), izraeli street artist élő graffiti produkciója nyitotta, a mű megtekinthető a tárlat során.
A kiállítás megtekinthető:
Mikor: Március 24- től Június 30-ig.
Hol: Komplex, 1061 Budapest, Király utca 26.
Nyitvatartás: Hétfő – Péntek : 10:00 – 19:00
Szombat – Vasárnap : 10:00 – 19:00
Kredit:
Rácz Beatrix (beatrixracz.com)
Képek: Csatlós Norbert
HELLO, MI VAGYUNK A PS CREATIVE – DIVAT PR ÉS KREATÍV ÜGYNÖKSÉG BUDAPEST SZÍVÉBEN ÉS A PS MAGAZIN KIADÓJA 2010 ÓTA.